Hakan Shykyr: Bukën e fitoj në Turqi, por unë jam një Shqiptar

Bukën e fitoj në Turqi, por unë jam një shqiptar”, në Universitetin “Mehmet Akif Ersoy” ishin fjalët e para të Hakan Shykyr! Ish-sulmuesi i njohur turk, Hakan Shykyr e përsëriti për katër herë faktin për origjinën e vet, ku ai...

Eni Koçi, në mes Qendrës Tregtare e veshur veq me një bluzë

Eni Koçi, në mes Qendrës Tregtare e veshur veq me një bluzë, janë vetëm disa fjalë provokuese të këtij artikulli ku Eni pati postuar në rrjetin e vet social në fcb. Komentet ndaj bukuroshes Eni Koçi të shprehura në fotografit...

Vdes ylli i futbollit Irlandes, Paul McCarthy!

Si pasojë e një ataku në zemër, lajmi i hidhur për sportistët dashamirët e futbollit ndërroi jetë 45-vjeçari ish-mbrojtësi i Republikës së Irlandës. Lajmi ka tronditur botën e futbollit pasi Paul McCarthy ka pasur një karrierë të suksesshme veçanërisht me...

Youtube paralajmëron ndryshime të mëdha

Nga përftimet e mëherëshme Youtube, raportohet nga mediat botërore se Youtube nga viti 2018 nuk do të përkrahë më reklamat 30 sekondëshe të cilat duhej t’i shihnim për të parë videon që dëshironim. Poashtu dhe vet nga Youtube ka njoftuar se kemi vendosur...

Healthdata: shqiptarët kishin barrën më të lartë të sëmundjeve në rajon

Nataliteti i shqiptarëve të Shqipërisë, e përfshirë tashmë në procesin e rënies (lindshmërisë), që vihet si edhe një barrë sëmundjesh në rritje. Nga Diagnozat kardiovaskulare, tumorale dhe ato kronike e kanë renditur Shqipërinë vendin me barrën më të lartë...

VMRO DPMNE me anë të qindra amandamenteve do të bllokojë zyrtarizimin e gjuhës shqipe!

Nëse merren vesh për të formuar një koalicion qeverisës ndërmjet LSDM-së, BDI-së dhe koalicionit të Aleancës për shqiprtarët, ku pjesë kryesore e programit qeveritar do të ishte edhe zyrtarizimi i gjuhës shqipe në tërë teritorin e Maqedonisë, siç kërkojnë...

MSc.Elmir M.Mustafai: Problemi i transportit Publik Urban në Tetovë

  Ekzistenca dhe zhvillimi i qyteteve i mundëson njerëzve qasje ndaj njëri tjetrit, kështu që ata varen nga një sistem i mirë i transportit, që ka ndikim të fuqishëm infrastruktura e komunikacionit dhe struktura urbane. Një qytet i çdo madhësie dhe...

U organizua me sukses Marshi Malorë “SYTË E SHARRIT”

Si çdo vitë (e shtunë) edhe simjet me organizimin tradicionalë i organizuar nga Shoqëria bjeshkatare “SYTË E SHARRIT” nga Tetova, Marshi tradicional malor KOBILICA 2017, që organizohet për nder të Ditës së pavarësimit të Republikës së Kosovës, ku pjesmarës...

UT e shënoi 22-vjetorin e ligjëratave të para

Universiteti i Tetovës,  shënoi 17 shkurtin, 22-vjetorin e fillimit të ligjëratave të para. Në përkujtim të kësaj date historike për Universitetin dhe shqiptarët e këtyre trevave, Rektori i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Vullnet Ameti i shoqëruar nga stafi...

Bilbilat urojnë Kosovës njëzëri Panvarsinë e Kosovës (17 Shkurti)

Data 17 shkurt ka një domethënie të madhe për mbarë popullin tonë. Tetë vjet më parë, po në këtë datë, populli ynë u bë me shtet të dytë të pavarur, Kosovën. Urimi ynë për shekujt e brezat që vijnë,...